Domov
Predsedovanje
Zgodovina
Predsedujoči
Prednostne naloge
Sporočila za javnost
Dogodki
Pogosto zastavljena vprašanja
Dokumenti
Izjave / govori
Članki / intervjuji
Konference / sestanki
Odločitve / deklaracije
Drugi dokumenti
 


 

Sporočila za javnost

25. julij 2005

Predsedujoči OVSE dr. Dimitrij Rupel o dosežkih prve polovice slovenskega predsedovanja organizaciji

Predsedujoči OVSE, slovenski zunanji minister dr. Dimitrij Rupel je na današnji tiskovni konferenci predstavil publikacijo "Kultura dialoga: norme načela, zaveze, institucije, delovanje. OVSE 30 let po Helsinkih". Na konferenci je sodeloval tudi vodja projektne skupine OVSE, veleposlanik dr. Boris Frlec.

Predsedujoči OVSE dr. Rupel je v začetku spomnil na aktivnosti Slovenije v času polletnega predsedovanja organizaciji, ki je največja regionalna mednarodna organizacija in povezuje 55 držav. To ni zgolj obsežen geografski prostor od Vancouvra do Vladivostoka, ampak široko polje političnih, diplomatskih in varnostnih priložnosti. Republika Slovenija nastopa v vlogi moderatorke, povezuje raznolikost in tudi nasprotujoče si poglede.

"Po zapletih pri sprejetju proračuna je organizacija sprejela finančni okvir, dosegla dogovor glede novega generalnega sekretarja, imenovali smo Skupino uglednih oseb, ki je podala predlog za preoblikovanje OVSE," je povedal minister dr. Rupel in predstavil nekatere predloge reforme OVSE, ki jo je pripravila omenjena skupina. Med njimi je minister omenil zlasti predlog, po katerem bi morale države, ki blokirajo soglasje, razloge za to tudi javno predstaviti.

Predsedujoči OVSE je predstavil nekaj uspešnih projektov OVSE v tem letu, med katere je uvrstil junijsko konferenco o nestrpnosti in nediskriminaciji v Cordobi; Ekonomski forum v Pragi konec maja na temo demografije, migracij in narodnostnih manjšin; Letno pregledno varnostno konferenco junija na Dunaju in projekt o jedrski varnosti; stabilizacijo razmer v Kirgiziji in uspešno izvedbo tamkajšnjih predsedniških volitev. Slovenija je kot predsedujoča ponudila pilotni projekt za izobraževanje otrok na osnovi Konvencije o otrokovih pravicah. Sodelujoče države OVSE so politično podprle projekt, ki se bo izvajal v zainteresiranih državah, predvidoma v 12 jezikih. Gradivo za projekt, ki so ga sestavili slovenski strokovnjaki, predstavlja človekove pravice na prijazen način. Prvi odzivi na predstavitev projekta so zelo dobri in spodbudni.

Te dni je izšla tudi publikacija z naslovom "Kultura dialoga: norme načela, zaveze, institucije, delovanje. OVSE 30 let po Helsinkih". Publikacija je nastala v sodelovanju z Inštitutom za mirovne študije in varnostno politiko Univerze v Hamburgu. Sestavljena je iz treh sklopov. V prvem so trije predgovori; slovenskega predsednika, predsednika vlade in zunanjega ministra. V drugem vodja projektne skupine veleposlanik, dr. Frlec predstavi vlogo Slovenije in Slovencev pri oblikovanju novega varnostnega mehanizma KVSE, njenega vpliva na razvoj slovenske nacionalne zavesti in državnosti in cilje in rezultate predsedovanja organizaciji. V tretjem sklopu je v celoti predstavljen nastanek in delovanje organizacije, razvoj na področju vseh treh razsežnosti, njen vpliv na evropske varnostne odnose, dileme in odprta vprašanja.

Minister dr. Rupel se je v nadaljevanju ozrl na zgodovino OVSE, ki je v zadnjih 30 letih, od sprejetja Helsinške sklepne listine 1. avgusta 1975 do danes, globoko zaznamovala razvoj Evropske celine. Spomnil je na velike premike v Evropi, ki so sledili sprejetju listine: izvolitev Poljaka Karola Woytile za papeža, ki je imel nedvomen vpliv na politično dogajanje v Vzhodni Evropi; začetek delovanja gibanja Solidarnost v 80-tih letih na Poljskem; vplivna vloga Nove Revije na dogajanja v Sloveniji in drugi dogodki, katerim so sledili "razpad velikega imperija Sovjetske Zveze in manjšega imperija SFRJ"; vstop vzhodnoevropskih držav v EU in NATO in drugi demokratični procesi, ki se nadaljujejo tudi danes, je dejal predsedujoči dr. Rupel.

Kljub pozitivnim premikom pa se na obzorju Evrope, po besedah Predsedujočega OVSE dr. Rupla, kažejo tudi nekatere nevarnosti. Pri tem je izpostavil teroristični napad 11. septembra 2001 in številne druge, ki so mu v različnih državah sledili, nazadnje v Egiptu.

"Po 30-letih delovanja organizacije predstavlja omenjeni izziv še močnejši motiv za resno nadaljevanje dela OVSE in nas navdaja z močnim občutkom odgovornosti za vnaprej", je dejal.

V nadaljevanju je Vodja projektne skupine OVSE, veleposlanik dr. Boris Frlec spomnil na zasedanje Ministrskega sveta OVSE, ki bo decembra v Ljubljani, ko bo Slovenija gostila zasedanje zunanjih ministrov 55 držav članic organizacije. Poglavitne teme tokratnega zasedanja so povzete v formuli "3R" slovenskega predsedovanja, in sicer: Revitalize (poživitev), Rebalance (uravnoteženje) in Reform (prenova).

O projektu reforme OVSE je dr. Frlec povedal, da je utemeljena na neodvisnih sklepih Skupine uglednih oseb. "Slovenijo čaka težka naloga pripraviti predloge za uresničitev teh sklepov na podlagi odločanja s soglasjem, kar bo ena izmed poglavitnih nalog ministrskega srečanja decembra v Ljubljani", je dejal.

Na novinarsko vprašanje o verjetnosti, da bi bile na decembrskem ministrskem zasedanju OVSE sprejete pomembne odločitve, Predsedujoči OVSE dr. Rupel ni želel dajati vnaprejšnjih zagotovil, saj so le-te predmet razprave in usklajevanj med delegacijami.

Predsedujoči dr. Rupel je na vprašanje ali bo Slovenija v času predsedovanja uspela doseči soglasje o lestvici prispevkov odgovoril, da je Bolgarija v času lanskega predsedovanja OVSE pripravila kar tri predloge, ki so bili sicer zavrnjeni, toda ravno na temelju dodelanega tretjega bolgarskega predloga je trenutno v pripravi naš predlog, ki ima zelo dobre možnosti za uspeh.

Dodatne informacije:
- Publikacija Kultura dialoga: norme načela, zaveze, institucije, delovanje. OVSE 30 let po Helsinkih - (slovensko) - 1,15 Mb>>>

na vrh >>>

 

Prednostne naloge OVSE v letu 2005
slovensko: (142 kB)

Pogosto zastavljena vprašanja
več >>>

Publikacija Kultura dialoga: norme načela, zaveze, institucije, delovanje. OVSE 30 let po Helsinkih
slovensko: (1,15 MB)

Pilotni projekt izobraževanja o človekovih pravicah
več >>>

V središču

Sklepno poročilo in ocena predsedovanja Slovenije OVSE, 267 kB >>>

OSCE Chairmanship Newsletter >>>

Kontakt

Ministrstvo za zunanje zadeve
Prešernova 25
SI- 1000 Ljubljana
Telefon: +386 1 478 2000
Telefaks:+386 1 478 2340
E-pošta: gp.mzz@gov.si

o strani >>>