Domov
Predsedovanje
Zgodovina
Predsedujoči
Prednostne naloge
Sporočila za javnost
Dogodki
Pogosto zastavljena vprašanja
Dokumenti
Izjave / govori
Članki / intervjuji
Konference / sestanki
Odločitve / deklaracije
Drugi dokumenti
 


 

Sporočila za javnost

30. junij 2005

Predsedujoči OVSE dr. Rupel o skupni odgovornosti do vprašanja človekovih pravic

Predsedujoči OVSE, slovenski zunanji minister dr. Dimitrij Rupel je danes pozno popoldne pričel svoj dvodnevni obisk v ZDA. V okviru prvega dne obiska je na povabilo Ameriškega združenja za mednarodno pravo nastopil na okrogli mizi, ki je bila posvečena vlogi Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi pri soočanju z varnostnimi izzivi sodobnega sveta.

V svojem nastopu je Predsedujoči OVSE dr. Rupel spomnil na skorajšnjo 30. obletnico podpisa Helsinške sklepne listine, katero je 1. avgusta 1975 podpisalo 35 evropskih šefov držav in vlad.

"Sklepna listina je v takratnih časih predstavljala kompromisno rešitev med Vzhodom in Zahodom. Vzhod je z njo dobil potrditev nespremenljivosti meja v Evropi, medtem ko je Zahod, skupaj z nekaterimi nevtralnimi in neuvrščenimi državami, med zaveze uspel umestiti spoštovanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin," je poudaril minister dr. Rupel.

"S tem je bila ustvarjena neposredna povezava med varnostjo in človekovimi pravicami."

V nadaljevanju je orisal pot, ki ga je Organizacija, sprva ustanovljena kot konferenca, prehodila v preteklih tridesetih letih. "Mehanizem dialoga in izgradnje zaupanja, ki ga je začrtala Sklepna listina, je vzpostavil in nadziral demokratične standarde obnašanja med državami."

Ob tem je spomnil na določila t.i. Moskovskega dokumenta iz leta 1991, ki opredeljujejo vprašanja s področja človekove razsežnosti organizacije kot neposredno in legitimno skrb vseh sodelujočih držav OVSE.

"Človekove pravice zadevajo nas vse," je dejal Predsedujoči OVSE, ter ob tem opozoril, da soočanje z različnim grožnjami sodobnega sveta ne sme spodkopati načel demokracije. "Primeri Ruande, Srebrenice in Darfurja so nas naučili, da dogodkov ne moremo zgolj mirno opazovati. Na nas je odgovornost, da posredujemo in zaščitimo tiste, ki so tega potrebni."

"Sodelujoče države, ki so se zavezale k spoštovanju določenih standardov, morajo le te spoštovati. V kolikor potrebujejo pomoč, jim je potrebno pomagati. Če kršijo skupna načela, morajo sprejeti odgovornost."
Minister je menil, da je OVSE s svojimi institucijami in terenskimi misijami dobro opremljena za učinkovito soočanje z grožnjami sodobnega varnostnega okolja kot so npr. terorizem, organiziran kriminal, nedovoljena trgovina ter problem nestrpnosti.

"Zavedati se moramo, da napredek na področju, ki ga pokriva organizacija, ni povsod enak. Številni problemi na Balkanu, Južnem Kavkazu in Srednji Aziji ostajajo odprti in zahtevajo našo pozornost."

"Demokracija, varnost in dobrososedski odnosi morajo temeljiti na vladavini prava. Vladanje s trdo roko ne more biti nadomestek za dobro vladanje."

Minister je v zaključnem delu svojega nastopa izpostavil nujnost celovitega pogleda na evropsko varnost, zlasti v luči nedavne širitve EU in NATO. "Ne moremo si privoščiti ponovnega oblikovanja sfer vpliva in novih ločnic v Evropi. Pred nami je še veliko dela, in OVSE ima pri tem pomembno vlogo," je dejal minister dr. Rupel.

"Kljub temu, da so se grožnje in izzivi v preteklih 30-ih letih spremenili, ostajajo končni cilji enaki - sodelovanje držav pri krepitvi miru, varnosti, pravičnosti ter spodbujanju spoštovanje zavez in reševanje kriznih situacij," je svoj nastop zaključil Predsedujoči OVSE dr. Dimitrij Rupel.

Ameriško združenje za mednarodno pravo (ASIL) je neprofitna, nečlanska organizacija s sedežem v Washingtonu. Je svetovalno telo Ekonomskemu in socialnemu svetu OZN. Šteje 4000 članov iz 100 različnih držav in združuje pravnike, akademike, sodnike, predstavnike vladnih in nevladnih organizacij, študente in vse, ki jih zanima mednarodno pravo.

Dodatne informacije:
- Govor predsedujočega OVSE dr. Dimitrija Rupla >>>

na vrh >>>

 

Prednostne naloge OVSE v letu 2005
slovensko: (142 kB)

Pogosto zastavljena vprašanja
več >>>

Publikacija Kultura dialoga: norme načela, zaveze, institucije, delovanje. OVSE 30 let po Helsinkih
slovensko: (1,15 MB)

Pilotni projekt izobraževanja o človekovih pravicah
več >>>

V središču

Sklepno poročilo in ocena predsedovanja Slovenije OVSE, 267 kB >>>

OSCE Chairmanship Newsletter >>>

Kontakt

Ministrstvo za zunanje zadeve
Prešernova 25
SI- 1000 Ljubljana
Telefon: +386 1 478 2000
Telefaks:+386 1 478 2340
E-pošta: gp.mzz@gov.si

o strani >>>