Domov
Predsedovanje
Zgodovina
Predsedujoči
Prednostne naloge
Sporočila za javnost
Dogodki
Pogosto zastavljena vprašanja
Dokumenti
Izjave / govori
Članki / intervjuji
Konference / sestanki
Odločitve / deklaracije
Drugi dokumenti
 


 

Sporočila za javnost

15. marec 2005

Predsedujoči OVSE, minister dr. Rupel v Ženevi poudaril, da se o človekovih pravicah ni mogoče pogajati

Predsedujoči Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi, slovenski zunanji minister dr. Dimitrij Rupel je danes nastopil na 61. zasedanju Komisije Združenih narodov za človekove pravice, ki poteka na sedežu Urada Združenih narodov v Ženevi. Komisija za človekove pravice se v Združenih narodih najceloviteje ukvarja s problematiko človekovih pravic.

Predsedujoči OVSE dr. Rupel je v svojem govoru na zasedanju komisije ZN, predstavil vlogo človekove dimenzije v OVSE, prednostne naloge Slovenije kot predsedujoče OVSE na tem področju, izpostavil pomen sodelovanja regionalnih organizacij, kot je OVSE, z Organizacijo Združenih narodov ter predstavil dejavnost Slovenije na področju zagotavljanja humanitarne pomoči.

"Uresničevanju in spodbujanju standardov človekovih pravic posveča OVSE izredno pozornost, kar se odraža v delu in rezultatih treh institucij, ki delujejo na področju človekovih pravic - Urada za demokratične institucije in človekove pravice, Visokega predstavnika za narodne manjšine in Predstavnika za svobodo medijev," je v govoru poudaril dr. Rupel. V svojem nastopu je izpostavil tudi pomembno delo treh osebnih predstavnikov za spodbujanje strpnosti in boja proti rasizmu, ksenofobiji in diskriminaciji, ki delujejo v okviru OVSE. V dokumentu iz Moskve iz leta 1991 so se države članice zavezale, da so človekove pravice, osnovne svoboščine in spoštovanje prava, skrb in odgovornost celotne mednarodne skupnosti, je poudaril dr. Rupel in izpostavil pomen sodelovanja mednarodnih organizacij kot so Združeni narodi, Svet Evrope, Evropska unija z regionalnimi organizacijami kot je OVSE pri spodbujanju standardov človekovih pravic.

OVSE posveča uresničevanju standardov človekovih pravic veliko pozornost. Nekatere države so na organizacijo naslovile kritike, da pri svojem delu uporablja dvojna merila in izrazile potrebo po uravnoteženju vseh treh razsežnosti. Prav reformi OVSE in uravnoteženju vseh treh razsežnosti - človekove, politično-vojaške, ekonomsko-okoljevarstvene - je Slovenija kot predsedujoča organizaciji posvetila vso potrebno pozornost. "Ob tem pa je potrebno poudariti, da reforma ne more biti izgovor za odmik od pridobljenih standardov. O človekovih pravicah se ni moč pogajati. Osnovnih standardov tudi ni moč prilagajati na račun izboljšanja varnostne situacije v svetu.", je v govoru še poudaril slovenski minister.

V nadaljevanju je dr. Rupel opozoril na pomen spodbujanja vedenja o človekovih pravicah med mladimi. "Slovenija je prav s tem namenom v času predsedovanja OVSE posebno pozornost namenila izobraževanju za človekove pravice", je dejal dr. Rupel.

Slovenski zunanji minister je ob koncu izpostavil zavezanost naše države načelom Združenih narodov na področju spoštovanja in spodbujanja človekovih pravic. "Slovenija je prepoznavno prispevala k izboljšanju humanitarne situacije v državah, kot so Bosna in Hercegovina, Kosovo, Vzhodni Timor in Afganistan. "Posebno pozornost smo v teh državah posvetili tistim najranljivejšim - otrokom. S ponosom lahko rečemo, da je Ustanova SKUPAJ s programi za psihosocialno rehabilitacijo pomagala več kot 200 000 otrokom", je slovenske projekte predstavil minister in pri tem predstavil tudi dejavnost Mednarodnega sklada za razminiranje - ITF, ki je pomagal razminirati območja v številnih državah po vsem svetu in nudil pomoč žrtvam min.

"Slovenija želi še naprej dejavno prispevati k promociji in širjenju človekovih pravic po vsem svetu", je ob koncu dejal minister dr. Rupel in najavil kandidaturo Slovenije za članstvo v Komisiji za človekove pravice v obdobju med leti 2008 -2010.

Ob robu zasedanja se je minister dr. Rupel srečal z zunanjim ministrom Armenije Vardenom Oskanianom, s katerim se je pred skorajšnjim obiskom Armenije pogovarjal predvsem o reševanju vprašanja Gorskega Karabaha. Minister dr. Rupel je armensko stran uvodoma seznanil z vsebino zadnjih obiskov v vlogi Predsedujočega v Moldaviji in Združenih državah Amerike. Armenski minister je slovenski strani predstavil podrobnosti iz zadnjega poročila OVSE Minsk skupine, ki ga je pripravila po ogledu naselij na zasedenih območjih in bo predvidoma predstavljeno na Stalnem svetu na Dunaju ta četrtek. Armenski minister se je ob koncu zahvalil za slovensko podporo pri vključitvi Armenije v novo sosedsko politiko EU in zaprosil za prenos nekaterih slovenskih izkušenj iz časa približevanja Uniji.

Dodatne informacije:
- Govor Predsedujočega OVSE, ministra dr. Rupla >>>
na vrh >>>

 

Prednostne naloge OVSE v letu 2005
slovensko: (142 kB)

Pogosto zastavljena vprašanja
več >>>

Publikacija Kultura dialoga: norme načela, zaveze, institucije, delovanje. OVSE 30 let po Helsinkih
slovensko: (1,15 MB)

Pilotni projekt izobraževanja o človekovih pravicah
več >>>

V središču

Sklepno poročilo in ocena predsedovanja Slovenije OVSE, 267 kB >>>

OSCE Chairmanship Newsletter >>>

Kontakt

Ministrstvo za zunanje zadeve
Prešernova 25
SI- 1000 Ljubljana
Telefon: +386 1 478 2000
Telefaks:+386 1 478 2340
E-pošta: gp.mzz@gov.si

o strani >>>