Domov
Predsedovanje
Zgodovina
Predsedujoči
Prednostne naloge
Sporočila za javnost
Dogodki
Pogosto zastavljena vprašanja
Dokumenti
Izjave / govori
Članki / intervjuji
Konference / sestanki
Odločitve / deklaracije
Drugi dokumenti
 


 

Sporočila za javnost

7. marec 2005

Predsedujoči OVSE. minister dr. Rupel za Washington Post o preseganju zastojev v OVSE

Zunanji minister dr. Dimitrij Rupel je kot Predsedujoči Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi v prispevku za Washington Post, ki ga je časopis na svoji mnenjski strani objavil danes, predstavil svoj pogled na izzive organizacije, ki ji Slovenija predseduje dobra dva meseca.

V prispevku je pozval k preseganju nekaterih zastojev, saj gre za pomembno organizacijo, ki je pomagala končati hladno vojno in ki ima danes številne ključne naloge pri zagotavljanju varnosti in človekovih pravic na svojem območju 55 držav članic. Predsedovanje OVSE je poseben izziv, piše dr. Rupel in nadaljuje:"Naših 55 držav se sooča s kritičnimi varnostnimi vprašanji, ki zahtevajo vso pozornost, od terorizma in trgovine z ljudmi, do konfliktov v Gruziji, Moldaviji in Gorskem Karabahu. Čezevropsko telo OVSE, spočeto s Helsinško listino leta 1975 in katerega aktivni član so ZDA, je enkratno umeščeno za soočanje s temi izzivi. Ampak nisem si predstavljal, da bom svoje prve mesece na položaju porabil za pregovarjanja s kolegi zunanjimi ministri o relativno nepomembni vsoti denarja. Vendar pa delam natanko to," je napisal minister. "OVSE grozi paraliza, do katere lahko pride v nekaj mesecih, ker se nismo uspeli dogovoriti o proračunu za leto 2005 in koliko naj vsaka država vanj prispeva v prihodnje. Vsota o kateri je govora, je relativno majhna - proračun OVSE je v lanskem letu znašal 180 milijonov evrov, kar predstavlja okrog 4 odstotke letnega proračuna prestolnice Washington." je napisal minister in dodal, da se OVSE trenutno financira z začasno proračunsko ureditvijo, kar onemogoča sprejetje novih nalog in pobud. "

Minister dr. Rupel v nadaljevanju predstavlja temeljne politične razlike znotraj OVSE glede uravnoteženosti vseh treh dimenzij. Ob 30. obletnici podpisa Helsinške listine minister opozori na poslanstvo OVSE-ja, ki se je ob ustanovitvi ponujal kot forum, v katerem se je počasi in mukoma gradilo zaupanje. Rezultat je bila vrsta sporazumov o ukrepih za vzpostavljanje zaupanja, za zmanjšanje nevarnosti vojne in za nove skupne standarde o človekovih pravicah in demokratične volitve. "Helsinški proces je nedvomno igral pomembno vlogo pri končanju hladne vojne," je zapisal slovenski minister. OVSE je operativno telo s terenskimi misijami, ki je skozi 90. leta prejšnjega stoletja igralo pomembno vlogo pri preprečevanju spopadov od Krima do južnega Balkana in pomagala pri post-konfliktni rehabilitaciji od Kosova do Tadžikistana in Gruzije. "OVSE je veliko dosegla z majhnim proračunom. Ampak, kot organizacija, ki kot enakopravne partnerje vključuje ZDA, Kanado, Rusijo, celotno Evropo in nekdanjo Sovjetsko zvezo, bi lahko dosegla veliko več, če bi članice zmogle dovolj politične volje in ji dovolile, da svoje delo primerno opravi," je v prispevku za Washington Post med drugim še zapisal dr. Rupel.

na vrh >>>Dodatne informacije:
- Washington Post, 7.3.2005, Dr. Dimitrij Rupel: Cold War Echoes (angleško) >>>

 

Prednostne naloge OVSE v letu 2005
slovensko: (142 kB)

Pogosto zastavljena vprašanja
več >>>

Publikacija Kultura dialoga: norme načela, zaveze, institucije, delovanje. OVSE 30 let po Helsinkih
slovensko: (1,15 MB)

Pilotni projekt izobraževanja o človekovih pravicah
več >>>

V središču

Sklepno poročilo in ocena predsedovanja Slovenije OVSE, 267 kB >>>

OSCE Chairmanship Newsletter >>>

Kontakt

Ministrstvo za zunanje zadeve
Prešernova 25
SI- 1000 Ljubljana
Telefon: +386 1 478 2000
Telefaks:+386 1 478 2340
E-pošta: gp.mzz@gov.si

o strani >>>