Domov
Predsedovanje
Zgodovina
Predsedujoči
Prednostne naloge
Sporočila za javnost
Dogodki
Pogosto zastavljena vprašanja
Dokumenti
Izjave / govori
Članki / intervjuji
Konference / sestanki
Odločitve / deklaracije
Drugi dokumenti
 


 

Sporočila za javnost

1.12.2003

Udeležba ministra dr. Rupla na ministrskem zasedanju OVSE

Minister za zunanje zadeve Republike Slovenije dr. Dimitrij Rupel se 1. in 2. decembra 2003 v Maastrichtu na Nizozemskem udeležuje 11. ministrskega zasedanja Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE).

Poglavitna tema letošnjega ministrskega zasedanja je Strategija OVSE zoper grožnje varnosti in stabilnosti v 21. stoletju. Strategija je dolgoročen programski dokument, ki na novo opredeljuje najbolj pereče grožnje in odziv OVSE nanje, zato v veliki meri usmerja prioritete in delo naslednjih predsedujočih, torej tudi Slovenije. Tej temi je tudi minister dr. Rupel posvetil osrednjo pozornost svojega nastopa na plenarnem zasedanju.

Minister dr. Rupel je Strategijo OVSE zoper grožnje varnosti in stabilnosti v 21. stoletju označil kot dokument, ki prihaja ob pravem trenutku. Politične krize in zapleti na Zahodnem Balkanu, na Kosovu, na Kavkazu (Gruzija), nekatere premagane, nekatere ne, nas morajo prisiliti k razmisleku o naših dolžnostih v zvezi z najobčutljivejšimi vprašanji, s katerimi se ukvarja OVSE. Priča smo bili spopadom in konfrontacijam, ki bi se jim morebiti s pogostejšo in odločnejšo mediacijo lahko izognili. V tovrstnih situacijah bi, poleg mediacije, potrebovali več upravljanja z različnostmi, več medijskega pluralizma, več političnega dialoga, v katerega bi se vključil OVSE. Minister dr. Rupel je dejal, da bi bila na zasedanjih OVSE zaželena osvežitev, ko bi delegacije predstavile težave in izkušnje, ki jih imajo ali pa so jih imele njihove države na prehodu v demokracijo, z družbenimi krizami, s političnimi monopoli, etičnimi spopadi, manjšinami, nezakonitimi migracijami, terorizmom, varnostjo, pluralnostjo medijev, diskriminacijo in nestrpnostjo, neodvisnim sodstvom... V tem kontekstu je minister dr. Rupel Strategijo označil kot dober dokument, kljub temu, da vsebuje nekatere abstraktne koncepte. Posebna, dodana vrednost Strategije je njena operativnost. V tej luči je potrebno poudariti dejstvo, da je Strategija občutno okrepljena tudi z že obstoječimi in nastajajočimi mehanizmi, kot je npr. mehanizem za boj proti trgovini z ljudmi ter je odprta za spremembe, katere bi se v širokem političnem dialogu izkazale za potrebne.

Posebej je minister dr. Rupel poudaril, da Strategija terorizem označuje kot vzrok za nestabilnost in ne kot posledico raznih družbenih anomalij. Pomemben stavek Strategije v zvezi s tem je: "Za terorizem ni nobenega opravičila".

Strategija pravilno poudarja pomen nedeljivosti varnosti, kajti večina novih varnostnih izzivov je trans-nacionalne narave. Zaradi tega je minister kot izredno pomembno izpostavil sodelovanje z mediteranskimi in azijski partnericami ter to sodelovanje obenem označil kot ključno za stabilnost celotnega OVSE območja. Minister dr. Rupel je povedal, da bo Slovenija, kot članica Trojke OVSE, prevzela predsedovanje Mediteranskemu partnerstvu za sodelovanje. Minister dr. Rupel je sodelujoče na ministrskem vrhu tudi seznanil s prioritetami, s katerimi se Slovenija trenutno ukvarja kot predsedujoča Jadransko-Jonski iniciativi.

Slovenija podpira sodelovanje OVSE z drugimi mednarodnimi organizacijami in institucijami. Taksno tesno sodelovanje lahko bistveno pripomore k naporom mednarodne skupnosti za krepitev stabilnosti in varnosti. Minister dr. Rupel je izpostavil, da sta širitev EU in NATO bistveni investiciji v varnost našega območja in vzpostavljata nove možnosti za tesno sodelovanje in okviru OVSE.

Kot prihodnja članica Trojke OVSE si bo Slovenija prizadevala za učinkovito izvajanje Strategije, je zaključil minister dr. Rupel.

Strategiji zoper grožnje in varnosti in stabilnosti v 21. stoletju je bilo posvečeno delovno kosilo, na večerji pa bo razprava posvečena boju zoper trgovino z ljudmi.

Minister dr. Dimitrij Rupel se je ločeno sestal z belgijskim zunanjim ministrom Michelom, s katerim sta se pogovarjala o možnih prioritetah slovenskega predsedovanja OVSE 2005 ter z zunanjim ministrom Srbije in Črne gore Svilanovićem. Pogovor s slednjim je bil prvenstveno posvečen razmeram v regiji.

Celotno besedilo govora ministra dr. Rupla si lahko preberete tukaj:
English: (88 kB )

na vrh >>>

 

 

Prednostne naloge OVSE v letu 2005
slovensko: (142 kB)

Pogosto zastavljena vprašanja
več >>>

Publikacija Kultura dialoga: norme načela, zaveze, institucije, delovanje. OVSE 30 let po Helsinkih
slovensko: (1,15 MB)

Pilotni projekt izobraževanja o človekovih pravicah
več >>>

V središču

Sklepno poročilo in ocena predsedovanja Slovenije OVSE, 267 kB >>>

OSCE Chairmanship Newsletter >>>

Kontakt

Ministrstvo za zunanje zadeve
Prešernova 25
SI- 1000 Ljubljana
Telefon: +386 1 478 2000
Telefaks:+386 1 478 2340
E-pošta: gp.mzz@gov.si

o strani >>>