Domov
Predsedovanje
Zgodovina
Predsedujoči
Prednostne naloge
Sporočila za javnost
Dogodki
Pogosto zastavljena vprašanja
Dokumenti
Izjave / govori
Članki / intervjuji
Konference / sestanki
Odločitve / deklaracije
Drugi dokumenti
 


 

Pogosto zastavljena vprašanja

vsa pogosto zastavljena
vprašanja v .pdf datoteki - 702 kB

ČLOVEKOVA DIMENZIJA
  - Implementacijski sestanek človekove dimenzije (Human Dimension Implemantation Meeting - HDIM)
  - Dodatni sestanki človekove dimenzije (Supplementary Human Dimension Meetings - SHDM)
  - Seminar človekove dimenzije (Human Dimension Seminar - HDM)
  - Dunajski in Moskovski mehanizem

odgovori

na vrh >>>Človekova dimenzija
OVSE je v zgodovini svojega obstoja sprejela številne zaveze na področju človekovih pravic, demokracije in vladavine prava. Ta sklop tvori t.i. človekovo dimenzijo. Široka paleta norm in konceptov OVSE je zajeta v številnih dokumentih o človekovih pravicah.

V okviru človekove dimenzije je OVSE aktivna na področju človekovih pravic, zaščite narodnih manjšin, opazovanja volitev, demokratizacije, vprašanja Romov in Sintov ter na zakonodajnem področju.
Med ključnimi vprašanji s področja človekovih pravic so aktivnosti OVSE osredotočene zlasti na problematiko smrtne kazni, svobode veroizpovedi ali prepričanja, boja zoper terorizem ter uvedbe izrednih razmer. V okviru demokratizacije Organizacija pozornost namenja predvsem vladavini prava, migracijam, delovanju nevladnih organizacij, enakopravnosti med spoloma, trgovini z ljudmi.
V zadnjem času je precej pozornosti namenjene preprečevanju nestrpnosti in vseh oblik diskriminacije.

Za izvajanje aktivnosti na področju človekove dimenzije so bili ustanovljeni posebni mehanizmi.

na vrh >>>Implementacijski sestanek človekove dimenzije (Human Dimension Implemantation Meeting - HDIM)
Sestanek predstavlja osnovni forum za razpravo o uresničevanju zavez OVSE na področju človekove dimenzije. Zaseda enkrat letno - z izjemo leta, ko poteka vrhunsko zasedanje. Desetdnevni sestanek poteka v Varšavi, kjer je sedež Urada za demokratične institucije in človekove pravice (ODIHR). Sestavljen je iz prvega dela, na katerem se pregleda uresničevanje zavez, ter drugega dela, ki je namenjen razpravi o nadaljnjem razvoju mehanizmov OVSE s področja človekovih pravic. Po zaključku mora predsedujoča država organizirati razpravo v okviru Stalnega sveta na Dunaju, na kateri se obravnavajo sklepi omenjenega sestanka in predstavlja nadaljevanje dela iz Varšave.

na vrh >>>Dodatni sestanki človekove dimenzije (Supplementary Human Dimension Meetings - SHDM)
Predsedujoča država OVSE vsako leto organizira praviloma tri neformalne dodatne sestanke s področja človekove dimenzije, ki potekajo v okviru Stalnega sveta. Njihov namen je pospešitev razprave o osrednjih vsebinskih vprašanjih, ki so bila izpostavljena na predhodnem Implementacijskem sestanku ali Pregledni konferenci, ter tako zagotoviti nadaljevanje aktivnosti. Sestanki praviloma potekajo na Dunaju.

na vrh >>>Seminar človekove dimenzije (Human Dimension Seminar - HDM)
Tridnevni seminar praviloma poteka enkrat letno v Varšavi. Naslovno temo seminarja predlaga Urad za demokratične institucije in človekove pravice (ODIHR) v sodelovanju s predsedujočo državo in vodji institucij OVSE.

na vrh >>>Dunajski in Moskovski mehanizem
Mehanizma vzpostavljata postopke nadzora uresničevanja zavez na področju človekove dimenzije. Dunajski mehanizem dovoljuje državi članici OVSE, da po posebnem postopku postavi vprašanje glede človekove dimenzije drugi državi OVSE. Slednjega dopolnjuje Moskovski mehanizem, ki omogoča ustanovitev "ad-hoc" misije neodvisnih strokovnjakov za pomoč pri reševanju konkretnega vprašanja s področja človekove dimenzije. Le to vključuje pravico preiskovanja domnevne kršitve zavez človekove dimenzije, v izjemnih primerih celo brez soglasja prizadete države.

na vrh >>>

 

 

Prednostne naloge OVSE v letu 2005
slovensko: (142 kB)

Pogosto zastavljena vprašanja
več >>>

Publikacija Kultura dialoga: norme načela, zaveze, institucije, delovanje. OVSE 30 let po Helsinkih
slovensko: (1,15 MB)

Pilotni projekt izobraževanja o človekovih pravicah
več >>>

V središču

Sklepno poročilo in ocena predsedovanja Slovenije OVSE, 267 kB >>>

OSCE Chairmanship Newsletter >>>

Kontakt

Ministrstvo za zunanje zadeve
Prešernova 25
SI- 1000 Ljubljana
Telefon: +386 1 478 2000
Telefaks:+386 1 478 2340
E-pošta: gp.mzz@gov.si

o strani >>>